Někdy se to může zdát jako “španělská vesnice”, ale pracovní právo tvoří nezbytný rámec pro vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jeho porozumění je klíčem k úspěchu obou stran. Každý pracovní poměr musí být ošetřen smlouvou, kde je stanovena mzda a každá smlouva má svá pravidla, například pro výpověď.
Zrušení superhrubé mzdy v roce 2021 je jednou z nejvýznamnějších změn v daňovém systému České republiky za poslední roky. Možná jsi o tom slyšel v rádiu nebo o to zavadil na sociálních sítích. Co to ale vlastně znamená a jaký dopad to má na tvé příjmy?
Bezpečnost práce, to by nemělo být jenom takové to slůvko na papíře, které podškrábnete při školení. O bezpečnost na pracovišti by mělo jít všem, zaměstnavatelům i zaměstnancům. Jak se během směny chovat tak, aby se vám nebo ostatním něco nepřihodilo?
Jaké jsou změny pro brigádníky pracující na dohodu? Můžeš si zažádat o homeoffice? A konečně příplatky! Všechno důležité o novele zákoníku práce v jednom článku a bez zbytečných řečí. Chybí ti tu něco? Napiš nám a my to doplníme.
Minimální mzda je termín, pod kterým si všichni umíme něco představit. Kolik to ale přesně je, kdo to určuje, jaká je minimální hodinová mzda a jak si vede Česko v porovnání s našimi sousedy? To všechno a něco navíc najdeš v článku níž.
Průměrná mzda je téma, které nejde přehlédnout. Co to přesně je, z čeho se počítá a jaká jsou aktuální čísla? Jak vypadá situace s platy v ČR? A co nás čeká do budoucna? Podívejme se společně na současný stav a na to, co nám můžou přinést další roky. Tak se připoutej, protože teď to bude o pořádné dávce čísel, analýz a taky optimistických vyhlídek!
Přestávky mezi směnami jsou povinné a dané zákoníkem práce. Šéf ti nemůže jenom tak diktovat, co se mu zlíbí. Ale ty na druhou stranu musíš dodržovat určitá pravidla. Jak je to s pauzami mezi směnami a na co si dát pozor?
Chystáš se nastoupit na nové místo a podepsat pracovní smlouvu? To je super! Možná jsi na vážkách, co všechno by se mělo v pracovní smlouvě objevit. Neboj se, pomůžeme ti v tom udělat jasno! Ať už jde o hlavní pracovní poměr (HPP), brigádu na léto nebo vedlejšák během školy, je důležité vědět, na co si dát pozor. Hlavně by mělo být vše podle zákona a ty tak můžeš být v klidu. V dnešním článku se podíváme na to, co by měla obsahovat pracovní smlouva, dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, vymezuje pracovněprávní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. DPP je nejčastěji využívána lidmi, kteří pracují nárazově či hledají jen krátkodobý přivýdělek. Slouží tak především studentům, důchodcům nebo lidem, kteří hledají k hlavnímu zaměstnání ještě menší přivýdělek. Tento pracovní poměr má jasně danou formu a strukturu, které jsou ukotveny v zákoníku práce. Pojďme se společně důkladněji juknout, jak je to s DPP v roce 2024.
Jsi na Úřadu práce a chceš si ještě přivydělat? To klidně můžeš v rámci dohody o pracovní činnosti. Jaké to má podmínky a co všechno kolem toho musíš pořešit? Dozvíš se v článku.
Pátráš po brigádce a ze všech těch zkratek už ti jde hlava kolem? DPP nebo DPČ, to nejsou žádná sprostá slova. Jsou to jenom dohody, se kterými se určitě dostaneš do křížku. Ale neboj, vyjdeš z toho se vší parádou. V článku ti prozradíme, vo co gou a jaká mají tyhle dva typy dohod pravidla.