Pátráš po brigádce a ze všech těch zkratek už ti jde hlava kolem? DPP nebo DPČ, to nejsou žádná sprostá slova. Jsou to jenom dohody, se kterými se určitě dostaneš do křížku. Ale neboj, vyjdeš z toho se vší parádou. V článku ti prozradíme, vo co gou a jaká mají tyhle dva typy dohod pravidla.
Když chceš brigádku, dohodě se obvykle nevyhneš. Možná to tak trochu zní, ale zase tak komplikované to není. Jsou dvě hlavní. Dohoda o provedení práce (DPP) a Dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
To, že existují obě verze, není proto, že by se tě firmy snažily dostat do kolen co největším počtem zkratek. Je to prostě o tom, že každá dohoda má svoje specifická pravidla. A my pro tebe máme základní info, které bys měl vědět, než některou z nich poctíš svým podpisem. Jde se na věc.
DPP se nejčastěji používá pro krátkodobější spolupráce mezi zaměstnavatelem (firma, kde budeš pracovat) a zaměstnancem (ty). Protože je především limitovaná na 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. A stejně jako kdekoliv v práci se očekává výsledek, tedy odvedená práce.
Je důležité vědět, že z hrubé odměny se v rámci DPP strhává daň z příjmu 15 % (odněkud ty prachy stát musí získat no). Pokud jsi Tymber a máš podepsanou Dohodu o provedení práce, můžeš uplatňovat slevu na poplatníka u jedné firmy (neboli podepsat “růžové pohlášení” - každá pětka dobrá).
Pokud jde o sociální a zdravotní, vyplatí se být Tymberem. Od výdělku 10 000+ Kč vzniká povinnost odvodů. Ale náš systém ti to pohlídá, takže z toho nemusíš mít hlavu v pejru.
Pokud jsi na pracáku, podle zákona si na základě DPP přivydělat nesmíš.
Jestli tě DPP zajímá víc, máme článek čistě o ní -> Co je to DPP.
Dohoda o pracovní činnosti se sjednává především na dlouhodobější spolupráce, není tady taková limitace odpracovaného času (v tomto případě můžeš pracovat až 1 040 hodin za rok). Průměrně to vychází přibližně na 80 hodin měsíčně.
Taky v tomhle případě tě čeká daň z příjmu 15 %. Ale stejně jako u DPP, taky u Dohody o pracovní činnosti můžeš podepsat „růžové prohlášení” a získat tak slevu na dani 2 570 Kč. No a jestli chceš spořit a mít pak jednou za rok pořádné balík, místo uplatnění slevy na dani si můžeš o peníze zažádat v rámci daňového přiznání.
Důležité ale je, že slevu na dani můžeš každý kalendářní měsíc uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele. Ideálně u toho, u kterého nejvíc pracuješ. Slevy se taky nedají rozdělit, takže u toho zaměstnavatele, kde uplatníš slevu na poplatníka, musíš uplatnit i slevu třeba na manžela (pokud na ni máš nárok).
Dodatečně nesmíš zapomenout na to, že v případě DPČ je nutné platit ještě sociální a zdravotní pojištění, pokud tvůj příjem přesáhne 3 999 Kč za měsíc. V případě sociálního pojištění je to 6,5 % a v případě zdravotního to je 4,5 % z hrubé odměny.
Každý, kdo platí zdravotní pojištění, musí hradit měsíčně minimálně 2 552 Kč. Pokud jsi ale student, invalidní či starobní důchodce, držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P nebo pobíráš mateřskou/rodičovskou dovolenou, doplatek do minima se tě netýká (týká se tě pouze 4,5 % z výdělku vyššího než 3 999 Kč z odstavce výš). Je ale nutné nahrát příslušný dokument do aplikace. To stejné platí pokud jsi OSVČ nebo když za tebe odvádí zdravotní pojištění jiný zaměstnavatel. Pokud nám o tom nějakým dokladem nedáš vědět, týkala by se tě tzv. předběžná alokace. Co to přesně je a jak se jí vyhnout najdeš tady.
Jestli jsi momentálně samoplátce (platíš si minimální zdravotní pojištění sám) a překročíš rozhodný příjem, budeme za tebe jak zdravotní, tak sociální pojištění odvádět my.
I o DPČ jsme napsali článek zvlášť, takže pokud tě to zajímá víc do detailu, mrkni sem -> Co je to DPČ.
Dohoda o provedení práce nebo Dohoda o pracovní činnosti? To za tebe nerozhodneme. Výběr typu smlouvy vychází z konkrétní situace, před kterou stojíš. Můžeme ti to ale shrnout, aby v tom byl pro tebe pořádek:
Pro lepší přehlednost jsme ti největší rozdíly mezi DPP a DPČ hodili taky do jednoduché tabulky:
Kdyby něco, tak ti rádi poradíme na chatu…