Přestávky mezi směnami jsou povinné a dané zákoníkem práce. Šéf ti nemůže jenom tak diktovat, co se mu zlíbí. Ale ty na druhou stranu musíš dodržovat určitá pravidla. Jak je to s pauzami mezi směnami a na co si dát pozor?
Před novelizací šlo makat maximálně 12 hodin denně – stejně jako teď... Ale klidně si šlo odpracovat ranní 4hodinovku, a pak si dát ještě další 4hodinovou směnu odpoledne. Celkem to bylo míň než 12 hodin dohromady, takže všichni byli spokojení.
Rozkaz však zněl jasně - je potřeba více všechny chránit a jak to tak s ochranou bývá, nejlehčí cesta je ochrana formou zákazu. Takže teď si musíš dát mezi každou směnou u stejného zaměstnavatele přestávku alespoň 11 hodin.
U nás chodíš do práce jen když chceš, to se nemění. Jen už nejde chtít tak často jako dřív.
Aby to nebylo tak jednoduché, trochu se v tom ještě zamotáme. Jinak by ty zákoníky byly přeci hrozná nuda. Pojďme si to dát v bodech. Je to takhle:
Ráno si chceš dát směnu od 4:00 do 10:00. Odpoledne by se ti hodilo jít na šichtu od 17:00 do 23:00. Jenže to teď už nejde, protože mezi tím není zákonná přestávka 11 hodin. Jedině, že by sis našel brigádu od 23:00, aby tam byla ta 11hodinová přestávka.
Povinná přestávka mezi směnami se týká pouze jednoho zaměstnavatele. Pokud třeba pracuješ u jedné firmy a chceš na brigádu do druhé, pauzu si dávat nemusíš – stačí stihnout po konci směny přeběhnout včas na nové pracoviště.
Odpočívat se prostě bude. A hotovo. Podle zákoníku práce nemůžeš jet jednu dvanáctku za druhou celý měsíc v kuse (ať máš taky čas si ty vydělané peníze trochu užít). Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin (pro mladistvé 48) nepřerušených hodin.
To znamená, že když pracuješ jak ďas celý týden, musíš si dát pauzu. Pokud třeba skončíš v sobotu v 19:00 (a máš za sebou celý pracovní týden), nemůžeš naskočit do pracovního procesu hned v neděli ráno. Musíš počkat těch 35 hodin, a pak můžeš zase fachat (teoreticky to je od 6:00 v pondělí). Všeho s mírou – i s prací.
ALE! 😁 Tenhle odpočinek může být v zákonem vymezených případech zkrácený až na 24 hodin. S tím, že zaměstnanec pak musí mít nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů byla délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
Tak teď je to všechno jasné, ne? 😉 V poslední novele zákona došlo i k dalším změnám, které se netýkají jen přestávek. Kdyby tě to zajímalo, mrkni sem.
Klidně se ptej na našem chatu. Poradíme, vyřešíme.