Časté dotazy

Nejčastější otázky a jejich odpovědi. Není tu to, co hledáš? Napiš nám na live chat vpravo dole, jsme tu pro tebe.

Nejčastější otázky brigádníků

Kdo je Tymber?


Tymber není jen brigádník. Tymber si vše řídí online a po směně má kromě odměny možnost získat i kredity za to, že nám v dotazníku řekne, jaká jeho brigáda byla. Pomáhá tak nejen sobě, ale i ostatním Tymberům a vedoucím, aby vše šlapalo co nejlépe.

Potřebuji kromě občanského průkazu ještě nějaké další doklady?


K samotné registraci OP nepotřebuješ. Občanku nahráváš až v appce pro ověření identity (bez ní se na brigádu nejde přihlásit). Jiné je to u konkrétní brigády. Je možné, že po tobě bude chtít zaměstnavatel například kartičku pojištěnce nebo výpis z rejstříku trestů. Jak tyto doklady získáš a co pak s nimi uděláš? To se dozvíš přímo ve své aplikaci, v našem článku o dokladech a nebo se nás zeptej na live chatu vpravo dole.

Jak probíhá registrace?


Registrace je tvůj první krok k dobře placené brigádě. Jako vše ostatní v Tymbe probíhá čistě online a to vyplněním formuláře na webu. Pak stačí v aplikaci nahrát potřebné doklady, abychom mohli ověřit tvé údaje, a cesta na první směnu je volná! Přihlášení na směnu, podpis Dohody i vše ostatní zvládneš klidně ze svého mobilu.

Na jakou smlouvu nebo dohodu u Tymbe pracuji?


Většinou podepisuješ Dohodu o pracovní činnosti, občas můžeš narazit na Dohodu o provedení práce. V obou případech vše podepisuješ online přímo u přihlášení na brigádu. Žádné zbytečné cestování kvůli papírům u nás nevedeme.

Mohu na brigádu formou DPČ, když jsem na ÚP a pobírám sociální dávky?


Pracovat samozřejmě můžeš, ale pozor: Tvůj nástup na brigádu bys měl/a nahlásit na Úřad práce (ÚP). Vždy záleží, jaké konkrétní dávky a v jaké výši pobíráš. Dle zkušeností našich brigádníků se obvykle více vyplatí chodit na brigádu a mít třeba i o něco snížené dávky, než pobírat podporu jen z ÚP bez přivýdělku.

A co to bude znamenat pro Tebe? Jednou měsíčně Ti pro ÚP potvrdíme tvoje výdělky z brigád, které jsi u nás odpracoval. Pro další otázky můžeš nahlédnout do našeho článku Přivýdělek při evidenci na ÚP. Pokud si chceš být ale na 100 % jistý, že uděláš všechno dobře, uděláš nejlíp, když se obrátíš přímo na svého poradce na ÚP, který má všechny informace ke tvé konkrétní situaci.

Jsem z ciziny, co mám vyplnit do kontaktní adresy?


Vyplnit můžeš jakoukoliv adresu, na kterou by se k tobě dostala pošta, kdybychom ti ji tam poslali. Takže by to měla být adresa, kde se většinou zdržuješ, klidně i adresa kolejí nebo spolubydlení, i když tam třeba ani nejsi uvedená/ý ve smlouvě.

Jak zjistím, že mám opravdu přihlášenou směnu?


Všechny přihlášené směny, které tě v budoucnu čekají, najdeš v sekci Moje brigády. Tam po rozkliknutí kartičky s brigádou najdeš kromě popisu brigády i konkrétní pokyny pro danou směnu. Třeba co si vzít s sebou, co na sebe nebo komu bys měl zavolat v případě, že se ti nepodaří trefit sklad na první dobrou. :-) Pokyny k brigádě čti pozorně, zaměstnavatel tě totiž třeba kvůli nevhodnému oblečení/obutí na práci může poslat domů, tak ať tam nejedeš zbytečně.

Co je to ring?


Ring je místo, kde si s ostatními Tymbery vybíráš, na jakou směnu půjdeš. Každá směna je jedna kartička na stránce, přes kterou nejen zjistíš všechny podrobnosti k brigádě, ale která ti umožní se na danou směnu i rovnou přihlásit.

PS: Před přihlášením si ale dobře přečti náplň práce, ať pak nezjistíš, že pro tebe není vůbec vhodná. Třeba kvůli zdravotnímu stavu.

Můžu chodit na brigádu do více firem současně?


Pokud to časově, psychicky i fyzicky zvládneš, tak beze všeho! :-) Jestli je tohle tvůj případ, máme pro tebe článek, ve kterém jsme shrnuli všechno důležité, co by sis měl pohlídat, když chodíš na víc brigád najednou. Mrknout na něj můžeš tady.

Můžu pracovat u Tymbe, když mi ještě nebylo 18?


Jasně! Nejnižší věk pro brigádu resp. podpis dohody je 16 let. Doklad o ukončení povinné školní docházky pak umožňuje vstoupit na pracovní trh i 15letým – stačí do sekce Šatna v appce takový doklad nahrát. Tak jako tak ale do 18 let nemůžeš pracovat přes noc, a tak ti ani nepůjde se na takovou směnu přihlásit. Na denní brigádu můžeš jen pokud není delší než 8 hodin.

Můžu se registrovat, i když nemám bankovní účet?


Bez bankovního účtu se u nás neobejdeš, protože právě tam posíláme našim Tymberům všechny výplaty. V hotovosti nevyplácíme. Pokud máš ale někoho blízkého, kdo by ti vydělané peníze z brigád v pořádku předal, můžeš při registraci použít jeho číslo účtu.

Jak probíhá vyplácení odměny?


Jakmile ti vedoucí potvrdí docházku za směnu, můžeš si v naší appce vyplatit odměnu. Stačí 3 kliky! Tak co kdyby sis raději našetřil víc, ať ti to neposíláme po stovkách?

Rychlost vyplácení je jako na horské dráze - někdy to přijde tak rychle, že ani nestihneš dojít z brigády domů. Občas to zase zabere pár dní. Ale neboj, měsíc nikdy čekat nebudeš. Zálohy vyplácíme průběžně v řádu dní. Splatnost odměny pak vždy najdeš v appce, takže termín výplaty vždycky znáš dopředu. Tak relaxuj a my se postaráme, ať máš svoje zasloužené peníze co nejdříve!

Pro další podrobnosti mrkni na náš článek Výplata v Tymbe.

Jak dlouho trvá potvrzení docházky?


Záleží na konkrétním zadavateli brigády. Většina vedoucích potvrzuje docházku ihned po směně, někteří trochu později kvůli pracovní vytíženosti. Do 48 hodin od konce směny to zvládnou téměř všichni téměř vždy. Pokud náhodou čekáš déle, klidně nám napiš na live chat. Ale neboj, i když se nám neozveš, tak si sami potvrzování docházek hlídáme a případné opozdilce průběžně uháníme.

Potřebuju zrušit směnu, jak mám správně postupovat?


Chápeme, že svět je plný nástrah a díky, že se informuješ předem o správném postupu.

Rušení směny probíhá dvěma způsoby:

V termínu, tedy více než 24 hodin před začátkem směny. V appce si jednoduše zrušíš směnu kliknutím na „zrušit” u konkrétní směny v sekci „Moje brigády". Hotovo. Místo tebe se pravděpodobně stihne přihlásit někdo jiný. Pokud chceš být kolegiální a trochu nám s tím helfnout, dej o uvolnění místa na směně vědět do příslušné Whatsapp skupiny. Pomůžeš tím ostatním Tymberům a třeba jednou stejné pomoci rád využiješ taky.

Po termínu, tedy méně než 24 hodin před začátkem směny. Chápeme, že se stane, ale v tomto případě už od tebe potřebujeme omluvenku (objektivní překážku v práci). U směny v appce klikni na „zrušit s omluvenkou” a postupuj podle pokynů dále, pomůžou ti s tím kolegové na live chatu. Pokud omluvenku nepošleš, aplikace ti omezí přístup k dalším brigádám až do vyřešení. A to fakt nechceš.

Pokud by ti to pořád nebylo jasné, step-by-step návod najdeš taky v našem článku Co dělat, když potřebuješ zrušit směnu.

Dostanu za každou brigádu stejný počet kreditů?


Nene. Množství kreditů závisí na více faktorech a vyvíjí se v čase. Kredity jsou odměna za to, že nám po brigádě v dotazníku řekneš, jaká tvá brigáda byla. Pomůžeš tak nejen sobě, ale i ostatním Tymberům a vedoucím. Pokud tě zajímá víc o tom, jak kredity fungují, můžeš si o tom přečíst tady.

Co když nechci čekat na volné směny a hledám spíš stálou brigádu?


Pokud s tebou bude vedoucí na směně spokojený, může tě oslovit přes aplikaci Tymbe napřímo. V takovém případě máš přednostní nabídku za konkrétní odměnu a je jenom na tobě, jestli nabídku přijmeš.

Jak jít pozvánkám na směny naproti? Pokud ti jde práce pěkně od ruky, zkus si pozvánky domluvit přímo s vedoucím na směně. Ocení, že tam má stálého a šikovného pracanta a určitě ti rád dá přednost. Info o tom, že jsi dostal pozvánku na směnu, najdeš v appce, ale radši ti pošleme notifikaci i do e-mailu, aby ti neutekla. S přijetím ale neotálej, ať víš ty i vedoucí, že se s tebou počítá. Pozor: nepřijaté pozvánky expirují, tak ať se ti nestane, že místo brigády sedíš doma.

Pomóc! Něco mi nefunguje, co mám dělat?


Od toho tu jsme. Poradíme, vyřešíme. Napiš nám na live chat (ikonka vpravo dole). Jsme tu od pondělí do neděle od 8.00 do 18.00 hodin, takže vlastně furt a rádi se ti budeme věnovat. :-)

Jak na vrácení daní a Potvrzení o zdanitelných příjmech?


Pokud si děláš daňové přiznání, budeš k tomu od nás potřebovat Potvrzení o zdanitelných příjmech (PoZP). To poté připojíš společně s dalšími dokumenty ke svému přiznání.

O potvrzení si zažádáš vyplněním tohoto formuláře. Při podání žádosti si pak vybereš, jestli chceš papírovou nebo elektronickou formu. Potvrzení odesíláme postupně od 31. ledna v elektronické podobě na e-mail, papírové pak následně ve vlnách poštou.

TIP: Daňové přiznání můžeš podat online na portálu Moje DANĚ s využitím přístupu se zaručenou identitou včetně bankovních prostředků (jako je třeba eObčanka nebo BankID).

Pokud potřebuješ poradit, jak daňové přiznání vyplnit, mrkni se sem: Jak vyplnit přiznání k dani.

Jak si uplatnit slevu na dani?


V každém měsíci si můžeš u jednoho zaměstnavatele podepsat Prohlášení poplatníka, které ti umožní čerpat slevu na dani.

Chceš slevu uplatnit pro brigádu? Návod s barvičkama a kolotočem najdeš zde:

Jak v Tymbe nakládáme s osobními údaji?


Všechno detailně popisujeme na stránce: Pravidla zpracování osobních údajů