Požádat o zvýšení mzdy může být pro mnoho lidí stresující a nepříjemná záležitost, je to však důležitá součást profesního života, kterou se vyplatí ovládat. Pokud jsi toho názoru, že odvádíš skvělou práci, ale nejsi za to dostatečně odměněn, neboj se říct si o to, co ti právem náleží. Nejde jen o výplatu, ale také o ocenění tvé hodnoty v rámci firmy. Někdy může být těžké najít odvahu, ale když se dobře připravíš a budeš mít jasno v tom, čeho chceš dosáhnout, máš velkou šanci na úspěch. Zkus se na tento krok podívat jako na přirozenou součást svého profesního růstu. Tady máš pár jednoduchých tipů, jak se na klíčový rozhovor s nadřízeným připravit, aby vše proběhlo hladce a bez zbytečného stresu.
Předtím, než požádáš o zvýšení mzdy, je důležité mít připravené konkrétní argumenty, kterými v případě potřeby můžeš své požadavky podpořit. Projdi si a zhodnoť, co se ti v práci za poslední dobu povedlo. Zkus být co nejkonkrétnější. Mohou to být projekty, které jsi úspěšně dokončil, nové dovednosti, které jsi se naučil, nebo jsi třeba přispěl ke zvýšení výkonu týmu, ve kterém působíš. Rozhodně nebude od věci, když si uděláš menší „průzkum trhu“ a podíváš se, kolik berou lidé na stejné pozici, kterou zastáváš. Strýček Google ti s tím moc rád pomůže. 😉
Načasování je další klíčová věc. Určitě nechceš oslovit svého šéfa ve chvíli, kdy je firma ve finančních potížích, nebo když má plné ruce práce s jinými problémy. Lepší je vyčkat na chvíli, kdy cítíš, že se firmě daří a panuje v ní uvolněná atmoška. Dobrý moment může nastat při pravidelných hodnotících schůzkách nebo když ti přibudou nové kompetence. Neboj se ozvat ve chvíli, kdy máš pocit, že tvoje práce stojí za víc. Pokud budeš jen doufat a čekat, až ti někdo zvýšení mzdy nabídne, můžeš se načekat dost dlouho – nebo se to nemusí stát vůbec.
Samotný rozhovor může být pro některé lidi trochu stresující, ale když se dobře připravíš, zvládneš to. Ideální je začít rozhovor pozitivně – zmínit, co tě na práci baví a co si ceníš na svém týmu či firmě jako takové. Poté plynule přejdi k tématu zvýšení mzdy a vysvětli, proč si myslíš, že si zasloužíš víc. Vždy buď konkrétní a využij svou předchozí přípravu. Měj na paměti, že zvýšení mzdy je často vyjednávací proces. Pokud tedy nemáš tabulkový plat, měj představu o konkrétní částce, které bys chtěl dosáhnout, ale buď otevřený i možnosti kompromisu. Snaž se působit seriózně, sebevědomě a hlavně zachovej po celou dobu rozhovoru klid.
Ať už rozhovor dopadne jakkoliv, vždy poděkuj svému nadřízenému za jeho čas a ochotu tě vyslechnout. V ideálním případě na schůzku navaž krátkým e-mailem, ve kterém shrneš své důvody a klíčové body rozhovoru. Tento krok není jen formalitou – může to být nástroj, který tvému nadřízenému usnadní obhajobu tvé žádosti u vyššího vedení. Pokud bude tvá žádost zamítnuta, tento e-mail může posloužit jako odrazový můstek pro případná budoucí vyjednávání.
Může se stát, že ti zvýšení mzdy nevyjde napoprvé, ale to není důvod k panice. Za tímto rozhodnutím může stát řada důvodů, které nemají nic společného s tvým pracovním výkonem. Například aktuální rozpočet firmy nebo dočasná omezení nákladů. Zeptej se na konkrétní důvody, proč zrovna teď není možné navýšení schválit. Můžeš navrhnout, že se k otázce vrátíte za několik měsíců, nebo zkus požádat o jiné benefity, které by ti mohly tvoje pracovní nasazení alespoň částečně kompenzovat. V každém případě dej najevo, že si vážíš své role ve firmě a jsi, i přes odmítnutí, ochoten pokračovat v práci s pozitivním přístupem.
Vyjednávání o zvýšení mzdy není jen o tom, jaké argumenty použiješ, ale také o přístupu, jakým celý proces vedeš. Po celou dobu zachovej pokoru a zdravou míru sebevědomí. To ti s trochou štěstí pomůže dosáhnout nejen vyšší mzdy, ale může ti také upevnit postavení ve firmě. V očích vedení tím můžeš získat status zaměstnance, který je schopen profesionálně komunikovat své potřeby a hodnotu.
Pokud se i přes veškerou snahu s úspěchem nesetkáš a pocit nedocenění ze strany firmy bude přetrvávat, zvaž, zda není čas na změnu a na hledání nové pracovní příležitosti. Někdy je třeba udělat změnu, aby ses mohl ve své kariéře dále rozvíjet.
Ať už se rozhodneš jakkoliv, přejeme ti pevné nervy a mnoho úspěchů nejen v pracovním životě!