Jak napsat atraktivní životopis v roce 2024?

Hlásíš se na svůj dream job nebo jenom krátkou letní brigádku? Lámeš si hlavu nad tím, jak napsat životopis, který bude stručný, výstižný a zaujme na první dobrou? Chceš tim cárem papíru okouzlit i toho nejotrávenějšího personalistu, který pak neodolá touze tě poznat osobně? Tak to ses právě prokliknul na ten správný web! Přečtením tohodle článku sice obětuješ 15 minut svýho života, ale druhý kolo výběrka tvý vysněný pozice tě rozhodně nemine! Tak se na to pojďme společně vrhnout. 😉

01. 02. 2024

Co teda CV vlastně je a z čeho ho poskládat?

Životopis, nebo taky CV (curriculum vitae), je dokument, který shrnuje tvůj profesní a akademický život. Ve zkratce jde o dokument, kterým se prezentuješ potenciálnímu zaměstnavateli tak, abys u něj vzbudil zájem. Proto je taky mnohem důležitější forma než obsah. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Životopis nemá striktně danou obsahovou strukturu, ale je dobrý, když se při jeho tvorbě budeš držet několika obecných zásad. Pojďme se na ně kouknout pěkně zblízka.

Osobní údaje

V týhle části bys měl o sobě shrnout veškerý takový to, možná trochu nudný, ale naprosto základní info, který nesmí chybět v žádným CVčku. To znamená: jméno, věk, kontaktní údaje (adresu, telefon, e-mail, nebo třeba odkaz na LinkedIn). Patří sem taky zdravotní omezení (ZTP, TP, ČID).

Profesní cíl (medailonek)

Tuhle část hodně lidí při tvorbě CV podceňuje a nevyužívá ji. V některých případech ti to ale může u výběrka zajistit body navíc. Tak proč toho nevyužít. Konkrétně jde o velice krátký medailonek, ve kterým můžeš nastínit svoje osobní hodnoty nebo třeba motivaci, proč se chceš dostat na danou pozici. Dvě výstižný souvětí do max. 220 znaků by měly bohatě stačit.

Vzdělání

Tady bys měl popsat veškerý ty roky strávený ve škole. Pokud jsi student na střední, můžeš uvést jak základku, tak současnou školu. Nicméně pokud seš na výšce anebo už máš titul, základku radši vynech, akorát by zabírala místo. Na prvním místě je vždycky to nejvyšší dosažené vzdělání (nebo aktuálně probíhající). Vždycky uveď studovaný obor, časový rozpětí studia a školu nebo instituci, na který jsi danýho vzdělání dosáhnul.

Pracovní zkušenosti

Sem napiš veškerý předchozí pracovní pozice za posledních 5-10 let. Starší praxe většinou není nutná. Pokud jsi ale dělal něco fakt zajímavýho a myslíš, že to stojí za zmínku, tak to tam klíďo přihoď taky. Nejnovější zkušenost je opět na prvním místě. Vždycky uveď název zaměstnavatele, pozici a časový rozpětí, ve kterým jsi pro tu firmu dělal.

Dovednosti

Tuhle část vždycky trochu přizpůsob konkrétní pozici, na kterou se chceš dostat. Například, když se budeš hlásit na nějakou administrativní pozici, není úplně dobrý nápad uvádět, že zvedneš 150 na benči. Místo toho uveď, že seš komunikativní, pozitivní a spolehlivý člověk, umíš nějaký ten jazyk a zmákneš práci na PC. Vždycky je dobrý nápad to nějak namíchat jak z měkkých tak tvrdých dovedností.

Soft skills („měkké“ dovednosti) jsou vlastnosti člověka, který souvisí s jeho chováním a povahou. Nejsou měřitelný a nejde je ani jednoduše změnit. Příkladem může být komunikativnost, spolehlivost, zodpovědnost, vedení týmu, organizační schopnosti, empatie, kreativní myšlení a mnoho dalšího.

Tip: Pokud si nejsi svýma soft skills jistý, může ti trochu napovědět tenhle osobnostní test.

Hard skills („tvrdé“ dovednosti) jsou schopnosti člověka, který vychází z nějakýho učícího procesu. Na rozdíl od soft skills jsou měřitelný a lze je poměrně jednodnoduše změnit. Mezi běžný hard skills patří jazykový znalosti, různý oprávnění (řidičák, zbroják, letecký průkaz, výuční list apod.), znalosti různých programů (například účetních, programovacích apod.), znalost práva, technické dovednosti, odborná certifikace v určitých oborech.

Ostatní sekce

Pokud ti na stránce zbyde ještě nějaký místo, můžeš ho využít třeba pro nastínění svých oblíbených koníčků, zvýraznění různých ocenění nebo certifikátů.

Nikdy nedostaneš druhou šanci, udělat první dojem!

CV by mělo být stručný, přehledný a na první pohled atraktivní. Vžij se na chvíli do role personalisty, který má na stole před sebou desítky životopisů. Většina z nich se na první pohled od sebe nijak neliší. Bílá A4 s hromadou textu. V lepším případě je tam nějaká nekvalitní fotka. A z týhle bílý hromady na tebe sem tam vykoukne nějaká barevnější stránka s pár bodama textu a kvalitní seriózní fotkou. Odpověz si sám, po čem sáhneš jako první? ...A to je přesně to, čeho potřebuješ docílit.

Hromada životopisů - jak napsat životopis

Piš v bodech

Možná jsi fakt zajímavý člověk a máš toho hodně za sebou. Vždycky je ale potřeba se vejít na jednu stránku formátu A4. Na tu druhou otočí jen málokterý personalista. Piš stručně, výstižně a v bodech. Neboj se, na případným pohovoru budeš mít spoustu prostoru všechno rozvést.

Použij barvy

Barva ti pomůže zaujmout víc než cokoliv jinýho. Používej světlé odstíny pozitivních barev jako jsou oranžová, červená, hnědá, žlutá, fialová, růžová a jejich kombinace. Ale jak se říká. Všeho moc škodí. Proto se radši vyvaruj kombinacím 3 a více barev, dvě naprosto postačí. Duhové CV nepůsobí příliš seriózně. V tomhle ohledu ti můžou pomoct veřejně dostupný šablony a vzory životopisů třeba tady.

Vyfoť se

Fotku bys do životopisu měl dát, ale zase ne za každou cenu. Měla by být kvalitní a měla by působit pozitivně. Pozadí by mělo být nejlíp bílý a měl by ses na to nějak pěkně obléct. Pokud si nejsi jistý, jestli je tvoje fotka to pravý vořechový, můžeš se buďto zeptat přátel nebo zkusit třeba tenhle nástroj.

Bacha na gramatiku

Tak tady je to snad jasný. 😀 Ale občas se může stát, že nějakou chybku přehlídneš. Takže potom, co svoje CV vytvoříš, někoho popros, ať si ho projde a dá ti zpětnou vazbu. Zbytečný hrubky by tě mohly stát případný místo.

Lež má krátké nohy…

Opravdu si dej záležet, aby všechny informace, který o sobě uvedeš, byly pravdivý. Však to určitě taky znáš. Když se někomu snažíš zalíbit, občas míváš nutkání ohýbat realitu, abys působil zajímavější. Jestli se to ale někde opravdu nevyplácí, tak je to právě v životopise. Nemysli si, personalista, který s tebou bude dělat přijímací pohovor, tyhle tríčky zná a pořádně si tě proklepne, na to vem jed! Pokud se mu něco nebude zdát, pravděpodobně to na sobě nedá ani znát, ale tvoje cesta za novou prací tím nejspíš skončí.

Co si radši nechat pro sebe?

Existuje pár věcí, který se do životopisu zpravidla neuvádí:

Přesná adresa

Úplně stačí, když uvedeš město nebo jeho část (Praha 10, Brno-Slatina). V dnešní době už ti nikdo dopisy posílat nebude, neboj.

Přesný datum narození

Datum narození je pro personalistu ve většině případů taky zbytečný údaj. Jsou ale situace, kdy ho uvést můžeš. Dejme tomu, že se už na jaře hlásíš na svojí první brigádu na léto, ale 15 let ti bude těsně před začátkem brigošky. V tom případě může být datum narození zásadní informace. Ve většině případů ale stačí věk.

Mailovka a telefon

V případě, že tě bude chtít personalista kontaktovat s nabídkou pohovoru, tak první, po čem kouká je e-mail a telefon. Proto bacha na překlepy v telefonním čísle a pokud možno se vyvaruj mailovkám z dětství typu cervenakarkulka@, jsemking123@ , zabijakdraku@, apod.

Fotka z kalby

To by tě snad asi ani nenapadlo, ale pro úplnost, fakt není dobrý do CV dávat fotky z různých společenských akcí, cestování nebo sportovních utkání. Pamatuj, že fotka tě může dostat na pohovor, ale i do koše.

Machýrky nemá nikdo rád, nikdo!

Jednou z věcí, kterým by ses měl při psaní životopisu rozhodně vyhnout, je samochvála. Ne nadarmo se totiž říká, že samochvála smrdí. Osobní hodnocení typu: „Jsem nejchytřejší a nejlepší zaměstnanec, kterého kdy přijmete.“, je skutečně něco, co personalisté neradi vidí. A pravděpodobně by tě to místo pohovoru dostalo maximálně tak do koše s papírem. Je vždycky fajn uvést pár věcí nebo schopností, ve kterých vynikáš. Zvol ale takovou formu, aby to nevypadalo povrchně nebo dokonce pohrdavě. Protože když o něco žádáš, měl by ses podle toho i chovat. Zachovej si určitou míru pokory a skromnosti, ale zároveň neztrácej sebevědomí. A to jak na papíře, tak na osobním pohovoru.

Životopis vzor

Za to, že ses prokousal až na konec, máme pro tebe za odměnu vzor životopisu ke stažení zdarma. Než ho začneš upravovat, stáhni si ho k sobě, jinak ti to nepůjde. 😉

Mohlo by tě zajímat

Kolik je minimální mzda v roce 2024

21. 02. 2024

Minimální mzda je termín, pod kterým si všichni umíme něco představit. Kolik to ale přesně je, kdo to určuje, jaká je minimální hodinová mzda a jak si vede Česko v porovnání s našimi sousedy? To všechno a něco navíc najdeš v článku níž.

Kolik je minimální mzda v roce 2024

5 tipů, jak být spolehlivým brigádníkem a top Tymberem!

14. 01. 2024

Přinášíme ti pár praktických tipů, jak být spolehlivým Tymberem a mít díky tomu nejen pohodovější atmošku na směnách, ale taky jistou práci do budoucna. Protože zodpovědného pracanta si přece každý rád zavolá znovu. 💪

5 tipů, jak být spolehlivým brigádníkem a top Tymberem!

Letní brigáda v zahraničí: Super příležitost, která čeká právě na tebe!

01. 05. 2024

Léto klepe na dveře. Taky už se vidíš s drinkem někde na pláži? Jenže takový drinčík něco stojí a letenka do tepla jakbysmet. Prázdniny jsou až moc krátký na to, aby člověk stihl něco pocestovat, něco si užít, zároveň si na to vydělal a ještě našetřil něco málo do startu dalšího školního roku. Pokud jsi ale aspoň trochu dobrodruh a anglina ti není úplně cizí, tak můžeš mít všechno v jednom! Nějaká brigáda v zahraničí může být přesně to, co dá tvým prázdninám od každýho trochu.

Letní brigáda v zahraničí: Super příležitost, která čeká právě na tebe!
Všechny články