Hlásíš se na brigošku, kde po tobě chtějí nejen CVíčko, ale dokonce i motivační dopis? Lámeš si hlavu s tím, jak by měl takový motivační dopis vypadat po formální a obsahové stránce. Co do něj jednoznačně napsat a co radši vůbec nevytahovat? Pojďme se na to společně kouknout.
Motivační dopis je písemný dokument, pomocí kterého se snažíš přesvědčit personalistu o tom, že máš o práci skutečný zájem a budeš pro něj tím pádem i tou nejlepší volbou pro danou pozici. Specifikem motivačního dopisu je to, že je vždy adresný, tudíž ho nelze nijak unifikovat nebo zobecnit pro všechny pracovní pozice a společnosti. S tím souvisí i fakt, že je motivační dopis všeobecně vnímaný jako samostatný dokument a neměl by být zakomponovaný v rámci jiného dokumentu (například CV).
Psaní motivačních dopisů může být pěkná otrava, zvláště pak, když se člověk hlásí na několik pozicí najednou. Pravdou ale je, že hodně personalistů těmto dokumentům věnuje větší pozornost než množině výčtu schopností a pracovních zkušeností v CVíčku. V ideálním případě by motivační dopis měl být doplňkem životopisu. Je alternativou, jak prezentovat a rozvést nějakou konkrétní znalost nebo zkušenost uvedenou v CV související s vybranou pracovní pozicí.
Co se formy týče, doporučujeme ti napsat 3 - 4 ne příliš dlouhé, ale poutavé odstavce. Tvým cílem není čtenáře dopisu uspat ale zaujmout, a proto pamatuj, že by ses vždy měl vejít na jednu stránku formátu A4. Klíčem k napsání lákavého motivačního dopisu je stručnost, spisovnost, pozitivní přístup, motivace, originalita a alespoň základní znalost pozice a společnosti, do které se hlásíš. Proto si vždycky pročti inzerát a třeba na něj nějak navaž, ať je vidět, že jsi ho fakt četl. A před odesláním vždycky dvakrát zkontroluj název souboru a další detaily, ať ti třeba náhodou někde nezůstane název jiné společnosti.
V motivačním dopise by ses měl méně soustředit na vlastní dokonalost a superschopnosti. Na druhou stranu, je fajn vypíchnout svou motivaci, konkrétní předpoklady či silné stránky související s daným postem. Ale bacha, jak je dobře známo, všeho moc škodí. Když se odprezentuješ jako ultra sebevědomý borec, který všechno zná a umí nejlíp, bude to pro druhou stranu působit spíš negativně a pravděpodobnost, že si s tebou budou chtít osobně pokecat, se tím dramaticky sníží.
Než mazat někomu med kolem pusy, co se tvých schopností týče, zkus víc vypíchnout jedinečnost pozice a firmy, do které se snažíš dostat. Jak bys jim konkrétně ty mohl být přínosem. Určitě nám dáš za pravdu, že každý člověk rád slyší, když dělá něco dobře nebo je součástí něčeho užitečného. Zkrátka buď kreativní a pamatuj, že nejdál dojdeš s pravdou, zdravým sebevědomím a taky pár lichotkami!
Pro lepší přehlednost zde uvedeme několik podstatných bodů, které by měl člověk při psaní motivačního dopisu dodržet.
Je nám jasné, že přesně pro tohle jsi sem přišel. Možná že sis ani nepřečetl první dvě podkapitoly, rovnou jsi sescrolloval až sem a teď se chystáš jen “dosadit do vzorce”. No, je to na tobě, ale pokud sis přečetl celý článek, určitě ti došlo, že copy&paste není příliš originální způsob, jak zaujmout… 😉